نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4
 1. #1
  هفت تیر کش محله
  THE WAR HAS CHANGED

  تاریخ عضویت
  Feb 2010
  محل سکونت
  وطنم ایران سبز
  نوشته ها
  1,731
  تشکر از دیگران
  897
  مجموع تشکرها
  11,715

  پیش فرض جلیقه ضد گلوله

  جلیقه ضد گلوله
  جلیقه ضد گلوله چیست و چگونه عمل می کند؟


  انسان از هزاران سال پیش زره به تن می کرده است، قبایل باستان در هنگام شکار پوست حیوانات را به دور بدنشان می بستند. جنگجویان روم باستان و اروپایی های قرون وسطی، پیش از رفتن به میدان نبرد، بدن خود را با صفحه های فلزی می پوشانند. در دهه 1400 زره در دنیای غرب بسیار فراگیر و پیشرفته شد و با یک زره مناسب شخص تقریبا شکست ناپذیر بود . با پیشرفت اسلحه و توپ در دهه 1500 زره ها تغییر کردند . سرعت بالا ی گلوله ها، می توانند به آنها انرژی لازم برای نفوذ در لایه های نازک فلزی را بدهد . بنابراین می توان بر ضخامت فلزات زره های سنتی افزود ولی بنابراین برای شخص تن کننده بسیار سنگین و طاقت فرسا می گردد .
  مهندسین در دهه 1960 یک جلیقه ضد گلوله و مناسب را ساختند که بر خلاف زره های سنتی بسیار راحت بود .
  جلیقه های ضد گلوله سبک از فلز ساخته نشده اند بلکه از بافت های فیبری که قابل دوخت بر روی جلیقه و دیگر لباس های سبک می باشد ساخته شده اند .

  جلیقه های ضد گلوله امروزی، به دو نوع تقسیم می شود :
  1- جلیقه های ضد گلوله سخت
  2- جلیقه های ضد گلوله نرم  1- جلیقه های ضد گلوله سخت :

  جلیقه های ضد گلوله سخت از صفحه های فلزی و یا سرامیکی ضخیم ساخته می شوند و به اندازه کافی برای انحراف گلوله و سایر سلاح ها مقاومند . مواد بکار رفته در این جلیقه ها، گلوله ها را با همان نیرویی که به داخل در حال وارد شدن است به خارج هل می دهند. به این ترتیب جلیقه غیر قابل نفوذ خواهد بود .
  جلیقه های ضد گلوله سخت حفاظت بیشتری را نسبت به جلیقه های ضد گلوله نرم ایجاد می کنند ولی طاقت فرساتر هستند . افسرهای پلیس و کارکنان نظامی این نوع از لوازم حفاظتی را در هنگامی که میزان خطر احتمالی بالا باشد به تن می کنند ولی برای استفاده های روزمره عموما" از جلیقه های ضد گلوله نرم که می توان به صورت ژاکت یا تی شرت معمولی به تن کرد، استفاده می کنند .

  **
  چرا جلیقه های ضد گلوله از صفحه های سرامیکی ساخته می شوند؟

  کاشی های حمام از جنس سرامیک ساخته می شوند و بسیار شکننده و نازک هستند. پس چرا برای جلیقه های ضد گلوله مناسب هستند ؟ امروزه هزاران ماده مختلف به عنوان سرامیک مشخص شده اند . سرامیکی که در جلیقه های ضد گلوله به کار میروند آلومینا (Alumina) نام دارد که دارای فرمول شیمیایی AL203 است . آلومینا از یاقوت کبود ساخته می شود که جسم بسیار سختی است . همچنین می توان صفحه هایی بسیار محکمی را یافت که از پلاستیک پلی اتیلن ساخته شده اند که از سرامیک ضخیم تر و مشبک ترند اما به سختی و محکمی آن نیستند ولی سبک ترند .  2- جلیقه های ضد گلوله نرم :

  جلیقه های ضد گلوله نرم مفهوم گیج کننده ای است. چگونه ممکن است یک تکه لباس گلوله را متوقف کند؟ روش کار این جلیقه ها بسیار ساده است.
  در درون این جلیقه ها یک ماده ضد گلوله قرار دارد که در حقیقت یک توری بسیار قوی است. برای درک چگونگی عملکرد آن ، تور دروازه فوتبال را در نظر بگیرید . وقتی که توپ به دروازه شوت می شود ، دارای انرژی زیادی است و در هنگام اصابت به تور، در یک نقطه مشخص تور را به عقب هل می دهد . هر رشته از یک سمت تیرک به سمت دیگر امتداد دارد و نیروی وارد آمده در آن نقطه مشخص را به سر تا سر پخش می کند ( این نیرو به دلیل به هم بافته بودن رشته ها پخش می شود) . زمانی که توپ رشته های افقی تور را هل می دهد دیگر رشته ها نیز در عوض، دیگر رشته های افقی را هل داده و به این طریق، همه قسمت های تور انرژی وارده توپ را جذب می کنند و فرقی نمی کند که توپ به کدام قسمت از تور اصابت کرده باشد .
  اگر یک تکه از ماده ضد گلوله را زیر میکروسکوپ قرار دهیم، همین ساختار را مشاهده خواهیم کرد . رشته های بلندی از الیاف را که به هم تنیده شده اند تا یک ساختار توری شکل متراکم را تشکیل دهند. حال با توجه به اینکه یک گلوله بسیار سریع تر از توپ حرکت می کند ، بنابراین این توری باید از مواد محکم تری ساخته شود . معروف ترین ماده ای که در ساخت جلیقه های ضد گلوله به کار می رود ، الیافی به نام KEVLAR است.


  Kevlar الیافی سبک وزن است که 5 برابر مقاوم تر از یک تکه فولاد و با وزنی مشابه . زمانی که این ماده به صورت یک تور متراکم در می آید ، می تواند نیروی زیادی را جذب کند. به منظور جلوگیری از رسیدن گلوله به سطح بدن ، جلیقه ضد گلوله باید برخلاف ضربه مستقیمی که گلوله وارد می کند ، عمل کند.


  **
  رایج ترین نوع الیاف برای ساختن جلیقه های ضد گلوله :

  در گذشته Kevlar رایج ترین نوع الیاف برای ساختن جلیقه های ضد گلوله بود ولی امروزه مواد دیگری به کار گرفته شده است که در دسترس ترین آنها Vectran نام دارد و حدودا" دو برابر مقام تر از Kevlar و 5 تا 10 برابر مقاوم تر از فولاد است .

  یک نوع الیاف دیگر که اخیرا" رایج شده ، ابریشم عنکبوت نام دارد . در این زمینه بر روی بزها کارهای ژنتیکی انجام شد تا بتوان از آنها در تولید جزء شیمیایی ابریشم عنکبوت استفاده نمود . ماده حاصله Biosteel نام گرفت . یک رشته از Biosteel 20 برابرمقاوم تر از فولاد است.

  الیاف دیگری وجود دارد که Carbon Nanotubes نامیده می شود و گفته می شود که حتی از ابریشم عنکبوت نیز مقاوم تر است نخ Carbon Nanotubes هنوز هم کمیاب است و قیمت کنونی این الیاف برای هر گرم 500 دلار است . که به مرور زمان این قیمت ها نزول پیدا خواهند کرد و این نوع الیاف ، به عنوان الیاف بادوام در جلیقه های ضد گلوله به کار خواهند رفت.
  تصاوير پيوست شده تصاوير پيوست شده
  ویرایش توسط PATRIOT : 08-22-2010 در ساعت 02:39PM
  بخشه اسلحه

  Click here to enlarge


 2. davoudian (06-05-2010), jackson (06-05-2010), Nadia (08-18-2014), shahinli (01-09-2015)

 3. #2
  هفت تیر کش محله
  THE WAR HAS CHANGED

  تاریخ عضویت
  Feb 2010
  محل سکونت
  وطنم ایران سبز
  نوشته ها
  1,731
  تشکر از دیگران
  897
  مجموع تشکرها
  11,715

  پیش فرض پاسخ : جلیقه ضد گلوله

  جلیقه ضد گلوله
  ضربه مستقیم ناشی از برخورد گلوله


  زمانی که توپی را به داخل دروازه فوتبال شوت می کنیم ، تور دروازه به خوبی به عقب هل داده می شود و تدریجا" سرعت توپ را کاهش می دهد . این طرح بسیار مناسبی برای دروازه است به دلیل این از برگشت مجدد توپ به وسط زمین جلوگیری می کند .
  ولی ماده ضد گلوله نمی تواند این گونه عمل کند ، زیرا به این ترتیب جلیقه در نقطه اصابت گلوله به درون بدن شخصی فرو می رود . متمرکز شدن این ضربه مستقیم بر روی یک سطح کوچک از جلیقه می تواند جراحات داخلی شدیدی را به وجود آورد لیکن جلیقه های ضد گلوله باید این ضربه مستقیم را بر تمام سطوح جلیقه پخش کند تا بدین ترتیب این نیرو در هیچ نقطه از بدن شخص زیاد احساس نـشود . به همین منظور، مواد ضدگلوله باید بافت بسیار محکمی داشته باشند تا باعث افزایش تراکم در هر نقطه شوند .
  به منظور افزایش استحکام سطح این مواد توسط صمغ پوشانده شده و سپس ما بین دو لایه پلاستیک قرار می گیرد . با این حال شخصی که جلیقه ضد گلوله را به تن می کند هنوز هم نیروی ناشی از ضربه گلوله را حس می کند ، البته نه فقط در یک نقطه مشخص بلکه در تمام قسمت ها . اگر همه چیز درست عمل کند ، هدف به طور جدی صدمه نخواهد دید . به دلیل اینکه یک لایه به تنهایی قادر نیست سرعت و انرژی بالایی را دفع کند ، در ساخت جلیقه برای کاهش سرعت گلوله باید از لایه های مختلفی استفاده کرد . هر یک از این لایه ها سرعت گلوله را تا زمانی که به طور کامل متوقف شود کاهش خواهد داد .
  قابل ذکر است ماده ضد گلوله باعث تغییر شکل گلوله در محل اصابت خواهد گردید . به همین دلیل گلوله در راس خود از هم خواهد پاشید ، درست به همان صورت که یک تکه گل بر اثر اصابت به دیوار ازهم می پاشد . این پروسه که نهایتا" منجر به توقف کامل گلوله می شود Mushrooming نام دارد .
  هیچ جلیقه ضد گلوله ای وجود ندارد که به طور کامل غیر قابل نفوذ باشد ، هیچ زرهی وجود ندارد که بتواند انسان را در برابر هر حمله ای شکست ناپذیر نماید . جلیقه های ضد گلوله مختلفی امروزه یافت می شوند که نوع آنها از لحاظ کارایی به طور قابل ملاحظه ای متفاوت است.  رتبه بندی میزان مقاومت :

  جلیقه های ضدگلوله سخت همانند جلیقه های ضدگلوله نرم از لحاظ کارایی براساس مواد به کار رفته ونیز طرحشان، به طور قابل ملاحظه ای متفاوت اند. در ایالات متحده، جلیقه های ضدگلوله توسط سازمان ملی عدالت (NIJ) رتبه بندی می گردد . محققان جلیقه های ضدگلوله جدید را بر اساس تست های وسیع آزمایشگاهی، در هفت گروه طبقه بندی نموده اند .

  در
  طبقه بندی دیگری جلیقه ها بر مبنای حفاظت به شرح زیر گروه بندی میشوند :

  گروه اول جلیقه های ضدگلوله با پایین ترین و گروه دوم با بالاترین میزان حفاظت را داراست جلیقه های ضدگلوله اغلب بر این اساس که علیه چه نوع سلاح هایی به کار می روند طبقه بندی می شوند . جلیقه های نجات که پایین ترین رتبه را دارند، فقط جهت حفاظت در برابر گلوله هایی با توان پایین مورد اعتماد هستند . البته برخی از جلیقه های ضد گلوله قابلیت افزایش این لایه ها را دارا هستند. طرح رایج دیگر این است که جیب هایی را که در داخل یا خارج جلیقه ایجاد می کنند و زمانی که نیاز به حفاظت بیشتری دارند ، صفحه های فلزی و یا سرامیکی را در داخل این جیب ها قرار می دهند.

  برای تعیین میزان کارایی جلیقه های ضدگلوله ، محققان از همه زوایا و فواصل ، گلوله های مختلفی را به سمت جلیقه های ضدگلوله شلیک می کنند و برای این که جلیقه موثر و مناسب قلمداد شود ، می بایست توانایی متوقف کردن گلوله بدون ایجاد فشار و ضربه خطرناک را دارا باشد . محققان ضربه ناشی از اصابت تیر به جلیقه را با قرار دادن یک لایه از گل به درون جلیقه اندازه گیری می کنند.
  اگر این قالب کلی
  ، بیشتر از اندازه تعیین شده در نقطه اصابت تغییر شکل دهد ، جلیقه در برابر آن سلاح ناکارآمد تلقی می گردد .


  انتخاب جلیقه :

  شاید عجیب به نظر بیاید که افسران پلیس از جلیقه های ضد گلوله گروه اول (I) استفاده می کنند که تنها می تواند در برابر گلوله های توان پایین مقاومت کند ، در صورتی که می توانند از جلیقه های گروههای بالاتر استفاده کنند که حفاظت بیشتری را به وجود می آورند . دلیل بسیار خوبی برای این عمل وجود دارد . جلیقه های ضدگلوله در گروه های بالاتر، بسیار حجیم تر و سنگین تر از جلیقه هایی هستند که در گروه های پایین تر قرار دارند .
  جلیقه های گروههای بالاتر مشکلات زیر را به وجود می آورند :

  - جلیقه های حجیم تر و سنگین تر، کارایی و انعطاف افسران پلیس را کاهش می دهند و به این ترتیب آنها نــمی توانند با وزن زیادی که با خود حمل می کنند ، مجرمین را دنبال کنند.
  - جلیقه های ضد گلوله سنگین تر ممکن است باعث ایجاد جراحات شدیدتری در افراد پلیس شوند : زیرا شخص حمله کننده با دیدن جلیقه های سنگین تر بر روی لباس ، بر خلاف جلیقه های سبک تر که امکان پنهان کردنشان در زیر لباس وجود دارد ، ممکن است نقاط دیگری از بدن مانند سر را هدف قرار دهند .
  - افسران به دلیل طاقت فرسا بودن جلیقه های ضدگلوله سنگین تر و مقاوم تر، از به تن کردن جلیقه ضدگلوله، امتناع می کنند . به همین علت اداره های پلیس بیشتر جلیقه های سبک را برای افسرانشان در نظر می گیرند تا آنان را به استفاده از جلیقه های ضدگلوله تشویق کنند .


  کارایی و راحتی جلیقه های ضدگلوله در آینده با به کار گرفتن مواد سبک تر و مقاوم تر افزایش خواهد یافت . قطعا" تا رسیدن به جلیقه های ضدگلوله ای که کاملا نفوذ ناپذیر باشند ، راه درازی در پیش است . با این حال تکنولوژی در 50 سال آینده جلیقه های ضدگلوله پیشرفته حفاظت و ایمنی بسیار بالا تری را برای افسران پلیس به وجود خواهند آورد . با افزایش خشونت ، بسیاری از شهروندان این احساس را پیدا می کنند که گویی در زمین جنگ قدم بر می دارند و به همین دلیل جلیقه هایی نیز برای استفاده افراد غیر نظامی در حال تولید است که می تواند به صورت ژاکت یا زیر لباس به تن شود .
  تصاوير پيوست شده تصاوير پيوست شده
  ویرایش توسط PATRIOT : 08-22-2010 در ساعت 02:42PM
  بخشه اسلحه

  Click here to enlarge


 4. jackson (06-05-2010), shahinli (01-09-2015)

 5. #3
  هفت تیر کش محله
  THE WAR HAS CHANGED

  تاریخ عضویت
  Feb 2010
  محل سکونت
  وطنم ایران سبز
  نوشته ها
  1,731
  تشکر از دیگران
  897
  مجموع تشکرها
  11,715

  پیش فرض پاسخ : جلیقه ضد گلوله

  جلیقه ضد گلوله
  "فلس اژدها" جلیقه ضد گلوله جدید تفنگداران آمریکایی


  چندی پیش عده ای که جلیقه های ضد گلوله بی فایده هستند و فقط میتونند ترکش ها را دفع کنند و در برابر گلوله اسلحه ها توان آنچنانی ندارند . در همین زمینه نظرتون رو به جلیقه ضد گلوله جدید نیروهای آمریکایی با نام مستعار " فلس اژدها " جلب میکنم :
  این جلیقه در آزمایشی حیرت انگیز تونست 120 گلوله 19*9 شلیک شده از سلاح MP-5 رو از فاصله 10 فوتی دفع کند .
  داستان همین جا تموم نمیشود بلکه دقیقا" بعد از آزمایش اول بدون تعویض جلیقه یک بار دیگر هم این جلیقه توسط 21 عدد گلوله کلاشینکف از فاصله 20 فوتی تیرباران شد و با دفع این گلوله ها ثابت کرد که نام فلس اژدها رو بی علت یدک نمی کشد.
  این جلیقه جدیدا" به افغانستان و عراق هم فرستاده شده و در طیف وسیعی توسط تفنگداران مورد استفاده قرار گرفته است .


  تصاوير پيوست شده تصاوير پيوست شده
  ویرایش توسط PATRIOT : 08-22-2010 در ساعت 02:44PM
  بخشه اسلحه

  Click here to enlarge


 6. jackson (06-05-2010), Nadia (08-18-2014), shahinli (01-09-2015)

 7. #4
  پدر اسپم جهان: جکسون باس !
  تاریخ عضویت
  Feb 2010
  محل سکونت
  مهد دلیران
  نوشته ها
  4,127
  تشکر از دیگران
  7,021
  مجموع تشکرها
  15,531

  پیش فرض پاسخ : جلیقه ضد گلوله

  جلیقه ضد گلوله
  بسیار توضیحات جالبی بود!!!
  اسپم را زندگی باید کرد!
  Click here to enlarge

 8. Nadia (08-18-2014), PATRIOT (06-06-2010)

 

 

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. اخبار نرم افزار و مسائل مربوط به آن
  توسط Naruto Uzumaki در انجمن جدیدترین اخبار دنیای علم و دانش و فناوری
  پاسخ: 50
  آخرين نوشته: 03-15-2015, 01:05PM
 2. M82a1 كابوس سربازان
  توسط PATRIOT در انجمن اسلحه شناسي
  پاسخ: 8
  آخرين نوشته: 12-26-2010, 06:15PM
 3. شرح مختصری بر شوکر
  توسط PATRIOT در انجمن اسلحه شناسي
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 05-24-2010, 07:45PM

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره دنیای انیمه و مانگا
دنياي انيمه و مانگا در سال 87 با هدف معرفي فرهنگ ظريف و نکته بين شرق خصوصا کشور ژاپن افتتاح و از همان ابتداي تاسيس کوشيده است با تکيه بر تلاش بي وقفه ، کارگروهي و فعاليت هاي بدون چشمداشت کاربران متمايز خود ، قدمي کوچک در راه پيشرفت فرهنگ و هنر اين مرز و بوم بردارد.
همکاران
فرام انیمه
تماس با ما
Ghoghnuse -- موسس
جلیقه ضد گلولهجلیقه ضد گلوله
Kirito -- معاون فنی
جلیقه ضد گلولهجلیقه ضد گلوله


Copyright © 2018 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

فارسی سازی توسط پی سی وب | وی بی ایران
Forum Modifications By Marco Mamdouh